Kostel sv. Martina
Farní kostel sv. Martina je jednolodní stavbou s presbytářem s trojbokým závěrem. Jeho jádro pochází z poloviny 13. století. Hranolová věž na západní straně, postavená patrně již před r. 1486, je prolomena architektonicky zajímavým středověkým portálem, původně ze 2. čtvrtiny 13. věku, dodatečně sestaveným a upraveným koncem 15. století. Pozdější úpravy v 18. a 19. století daly kostelu dnešní ráz.
Čelní zeď kněžiště pokrývá malovaný triptych Pláč sv. Martina, dílo Milivoje Husáka (z r. 1987). Z vybavení kostela je pozoruhodná křtitelnice ze 17.století. Zvon byl podle nápisového vlysu ulit v r. 1491. Kamenná zeď kolem kostela původně ohrazovala hřbitov, na západní straně je přerušena bývalou čtyřbokou barokní márnicí, která byla ve třicátých letech 20.století upravena na bránu.
Vstupní brána je od r. 1986 vyzdobena rozsáhlou freskou Příchod sv. Cyrila a Metoděje od Jana Floriana. Před bránou jsou umístěny pískovcové plastiky sv. Václava a sv. Ludmily od sochaře Josefa Bajáka, signované iniciálami JB.
V r. 1994 byl kostel nově upraven. Kostel včetně ohradní zdi s branou a márnice jsou státem chráněnými památkami.
Původní hřbitov stával kolem kostela, nynější byl založen v r. 1903 naproti kostela u silnice do Horních Louček. Je zdí rozdělen na starou a novou část. Mramorový kříž na hřbitově nese u zdi naproti vchodu je z r. 1903 a nese signaturu J. Überall v Nedvědici. Na hřbitově je pohřben vlastenecký kněz Jan Ev. Bílý (kříž na jeho hrobě byl v r.1997 na náklady obce restaurován kameníkem Šebkem) a je tu uložen urna s popelem astronoma Antonína Mrkose. Náhrobek Josefa Zejdy s polopostavou kováře (po r. 1939) navrhl akademický sochař J. Baják a realizovala firma Hlobil z Kojetína.
Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1728, poškozená při bouři v r. 1886, byla v roce 1890 nahrazena sochou novou (signovanou nápisem J. a F.Černý v Holicích), která byla v r. 1992 přemístěna na nové místo poblíž kostela. Původní poškozená socha byla zakopána západně od nové sochy a v r. 1992 znovu ze země vyzvednuta a uložena ve staré škole.